środa, 11 stycznia 2012

o procesie adaptacji słów kilka

Dla każdego rodzica moment kiedy jego skarb „opuszcza gniazdo” (czyt. wkracza w inne niż rodzina środowisko) jest momentem trudnym. Pomimo wszelkich starań jakich dokładają pracownicy żłobków, przedszkoli oraz innych form opieki nad dziećmi, okres adaptacji jest dla większości dzieci dużym wyzwaniem, a bardzo często również stresem.
Nie trzeba ukończyć studiów pedagogicznych, by wiedzieć, że małe dziecko najlepiej i najbezpieczniej czuje się w domu rodzinnym tuż obok piersi swej mamy. Maluch, przez pierwsze dni pobytu w nowym otoczeniu czuje się zdezorientowany. Nie wie z kim nawiązać bliższy kontakt emocjonalny, szuka tej osoby, która w jego przekonaniu będzie zaspokajała potrzeby, w szczególności potrzebę opieki i bezpieczeństwa. Utrata fizycznego kontaktu z matką, bądź inną najbliższą osobą, staje się dla wielu dzieci barierą nie do przejścia. Proces adaptacji dziecka, szczególnie tego najmłodszego, które to do tej pory dyktowało rytm życia w swoim domu, jest nie lada wyzwaniem dla pracowników takich jak my. W prawidłowym i łagodnym przebiegu procesu adaptacji maluchów bardzo ważny jest ich stosunek emocjonalny do zachodzących zmian. Jednak nie tylko stan emocjonalny dziecka jest istotnym aspektem w tej kwestii. Ogromną rolę odgrywa tutaj również stosunek rodziców, którzy  chcąc  zapewnić swym pociechom najlepszą opiekę oraz warunki wszechstronnego rozwoju poszukują placówek oraz ludzi, którym będą mogli powierzyć swe skarby. 
Aby proces adaptacji do naszego żłobka przebiegał łagodnie i korzystnie dla rozwoju dziecka opracowaliśmy program działań adaptacyjnych. Na ich podstawie będziemy budować pozytywne relacje z naszymi podopiecznymi.

pozdrawiamy
Zaczarowane kredki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz